kuchyne v dejvicich, studio29

Kuchyně v Dejvicích

Praha

STUDIE, PROJEKT, REALIZACE

foto Martin Kocich

Zadáním majitelů byla celková rekonstrukce bytu, hlavně pak zcela nová kuchyně a dvě koupelny.

Původní dispozice bytu odpovídala potřebám dobře situované rodiny v době, kdy byl postaven dům – tedy na konci 19. století. Velkorysá dispozice obřího obývacího salonu a třech v řadě navazujících pokojů spojených dvoukřídlými dveřmi jako na zámku byla doplněna malinkou dvanáctimetrovou kuchyňkou a sousedícím, ještě menším pokojíkem pro služku. V bytě byla jediná koupelna a miniaturní samostatné WC.

Majitelka se svou rodinou prožila v bytě spokojené dětství, ale o generaci později a její vlastní velké rodině přestala dispozice vyhovovat. Bylo potřeba vytvořit nové srdce bytu – velkou kuchyni s jídelnou, kde se bude rodina scházet a žit, a najít místo pro alespoň malou druhou kouplenu s WC.

Jako ideální řešení se ukázalo spojit původní kuchyni s pokojíkem pro služku a vytvořit tak jeden prostor, který pohodlně spojí funkce vaření i stolování. Do obývacího pokoje se kuchyně otevírá novými, symetricky umístěnými dvoukřídlými dveřmi, a navazuje tak důstojně na původní osový, skoro osmnáctimetrový průhled celým bytem.

Pro novou koupelnu majitelé obětovali komoru na chodbě. Jako zázrakem se poblíž vyskytovala kanalizační stoupačka a bylo sem možné umístit i druhé WC.