studio29, interier karlin

Půdní byt v Karlíně

Praha

studie, realizace

Malý podkrovní byt ve starém domě v Karlíně. Majitelem je mladý, single žijící muž, ve věci vkusu široce rozkročený mezi láskou ke starým, industriálním věcem (i to je důvod, proč Karlín) a elegancí italského střihu.

Dispoziční řešení bytu nebylo nutné zásadně měnit, jedinou větší změnou bylo otevření maličké (3,7 m²) kuchyně do prostoru. Díky zrušení příčky mezi kuchyňkou a předsíní bylo možné kuchyňskou linku protáhnout do sousedního prostoru a vytvořit tak kromě dalších úložných prostor i místo pro příležitostné stolování u barového pultíku. Přibyly i úložné prostory ve formě vestavěné skříně a botníku na míru v předsíni.

Kuchyně je dimenzovaná pro jednu osobu a přes minimální plochu je plnohodnotně vybavená velkou vestavěnou lednicí s mrazákem, vestavěnou troubou i myčkou. Nově byl proražen odvod pro digestoř, která byla původně jen recirkulační a tudíž v malém prostoru naprosto nedostatečná. Na čelní stěnu kuchyně byla dle návrhu architektky vyrobená velkoformátová tapeta se starým plánem Karlína. Za sporákem je tapeta chráněna skleněnou deskou kotvenou nerezovými úchyty. Pololesklý bílý lak na hladkých dvířkách opticky zvětšuje prostor.

Nevzhledná původní koupelna byla vybavena novou dlažbou, obklady i zařizovacími prvky. WC je tradiční, kombinované – ovšem v elegantním kapotovaném provedení. Mělký sprchový kout je doplněn posuvnou skleněnou zástěnou Hüppe. Moderní obdélníkové umyvadlo je posazeno na skříňce vyrobené na míru truhlářem. Návrh dopředu počítal s použitím levných, ale chytře použitých prvků: šířka niky pro kotel a pračku umožnila použití nejlevnější rolety z IKEA, šířka skříňky pod umyvadlem i lepeného zrcadla je přizpůsobena délce levného nástěnného svítidla z téhož obchodního domu, použity byly ty nejzákladnější obklady RAKO, ovšem s použitím řemeslně dokonalého detailu – v rozích jsou místo lišt takzvané kamenické spoje s hranou obkladačky seříznutou o 45 stupňů.

Co se týče stavebních úprav, bylo nejprve nutné vybudovat akustickou předstěnu před naprosto nevyhovující mezibytovou příčku za sedačkou. Obývací stěna byla navržena na míru, materiálově kombinuje bílý lak použitý v kuchyni a dýhu z amerického ořechu, barevně odpovídající palisandru, ze kterého je masivní jídelní stůl a konferenční stolky. Nábytek (sedačka, konferenční stolky, stůl i židle) jsou z KARE. Lustr s grafikou starého Karlína je navržený a vyrobený na míru. Barevný akcent dodává starý školní plakát, použitý místo obrazu, a retro křesílko od Retronauta (www.retronaut.cz).

Hlavní ozdobou ložnice je na míru navržená a vyrobená velkoformátová tapeta přes celou stěnu s motivem historického Karlína. Obrázek původně pochází z majitelovy oblíbené knížky; jeho zvětšením na celou stěnu vznikla moderní „rozpixelovaná“ grafika – což zcela odpovídá majitelovu přání žít obklopen historickými věcmi a zároveň ve zcela moderním prostředí. Ostatní vybavení ložnice je podřízeno tapetě – jednoduchá postel z masivního dřeva, noční stolky ze stejného materiálu i šedý přehoz neruší a dávají jí vyniknout.