STUDIO 29, INTERIER ZIZKOV

Interier bytu na Žižkově

Praha

studie, realizace

Z prvního mailu klientů, mladých manželů se dvěma jezevčíky: „Koupili jsme byt v původním stavu na Žižkově. Chtěli bychom, aby nový interiér byl dynamický, praktický a vydržel nám dlouho; aby měl nádech starých časů, ale rozbitý moderními prvky. Rádi bychom byt ladili do neutrálních barev a vyřádili se na výrazně barevných doplňcích. S chutí využijeme bazarové kousky a rádi mícháme styly.“

Jednotícím prvkem bytu je neutrální kombinace dřeva spolu s bílou a šedou barvou. Ty jsou oživeny výraznými černobílými vzory (dlažba v kuchyni, vzor kohoutí stopy na textiliích) a zářivě barevnými doplňky, jejichž odstíny vychází z barevnosti obrazu nad pohovkou v obýváku, který si majitelé do svého příštího bytu koupili už dávno.

Dispozičně zůstal byt prakticky beze změny, důkladné stavební změny jsou tak ve výsledku neviditelné: kompletně nové je vytápění s kotlem nově umístěným ve skříni v obývacím pokoji, rozvody elektro, vody i kanalizace, štuky. Velká pozornost byla věnována pečlivé repasi původních prvků – oken, dveří, parket nebo terrazza v předsíni.

Centrem bytu je prostorná kuchyně – chlouba majitelky, která je vášnivou kuchařkou. Do příjemného světlého prostoru s okny do upraveného zeleného vnitrobloku se vešla velkorysá pracovní linka do U. Dvířka s rustikálním nádechem jsou z IKEA, úchytky porcelánové. Barevnost hravého osvětlení nad linkou, vytvořeného z barevných textilních kabelů, objímek a žárovek, vychází z obrazu mladé české autorky. K vychutnání šálku kávy láká na míru vyrobené posezení pod oknem.

Hvězdou obývacího prostoru je ikonické křeslo H-269 od Jindřicha Halabaly, na míru repasované Retronautem. Vzor kohoutí stopy na látce se opakuje na detailech, jako jsou polštářky nebo ubrousky. Ozdobou pokoje jsou i další pečlivě repasované úlovky z předchozích let, jako starý americký psací stůl, židle Thonet a další. Nové vybavení (knihovna, pohovka) je z IKEA.

V ložnici, která sousedí s domovním schodištěm, byla vybudována akustická předstěna pro utlumení hluku zvenčí.Vybavení je z IKEA, polštáře jsou na míru ušité tak, aby ladily s celkovou barevností bytu.

Do miniaturní koupelny se kromě pračky a sušičky povedlo na přání majitelů umístit i rohovou vanu. Retro nádech dodává obklad ve tvaru zkosených cihliček, určitou hravou drzost, která je společná celému bytu, pak závěs s chobotnicí (která je mimochodem I hlavním motivem obrazu v obýváku) nebo křiklavě žluté zrcadlo.